Haber

Baharın habercisi leylekler yuvalarında karlara yakalandı

Baharın habercisi leylekler yuvalarında karlara yakalandı

MUŞ – Muş’ta baharın müjdecisi olarak bilinen ve mart ayı ortalarında ovaya dönen leylekler, yuvalarında karlara kapıldı.

Mart ayında Muş Ovası’na gelen ve yöre halkı tarafından “baharın müjdecisi” olarak anılan leylekler, yuvalarında karlara kapıldı. Elektrik ve telefon direklerine, cami kubbelerine ve konutların çatılarına yuva yapan leylekler, nisan ayında karın sürpriziyle karşılaştı. Murat ve Karasu havzalarını tercih eden leylekler, artık karla kaplı yuvalarında hareketli bir hayat sürüyor.

Telli Turna Doğa Derneği Başkanı Kasım Avcı, leyleklerin Muş Ovası’nı zengin ve sulak olduğu için tercih ettiğini belirterek, “Yuvalarına dönen leylekler, kış mevsiminde oluşan tahribatı onararak yuvalarını kuluçka dönemine hazırlıyor. Ağustos ve Eylül aylarında Muş’tan ayrılırlar.Leylekler Mart ayının ilk haftası itibariyle Muş Ovası’na dönmeye başlar.Ancak yuvalarında yaşayan leylekler Nisan ayında bir kar sürpriziyle karşılaştı.Ancak kar yağışı doğaya rastgele bir zarar vermiyor Aksine çıkarları daha fazladır. Onların tipinin herhangi bir zayiat vereceğini düşünmüyoruz” dedi.

Mart ayıyla birlikte köylerine leyleklerin gelmeye başladığını ifade eden Muhsin Türkmen adlı vatandaş, kar yağışının kendilerine ve leyleklere sürpriz olduğunu belirterek, “Mart ayının başından itibaren köyümüze leylekler gelmeye başladı. köyümüzde bahar havası var.nisan ayında yine kar yağışı etkili oldu leylekler gelince bahar geldi dedik ama kar yağınca hem bize hem de leyleklere sürpriz oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu